Ayın Röportajı/ İrtem Tarım Makinaları1967 yılında kurulan, çiftçiyi sürekli dinleyerek, ihtiyaçlarını tespit etmek ve makine iyileştirmelerini bu ihtiyaçlara göre yapma misyonu ile faaliyetlerini sürdüren İrtem Tarım Makineleri Ar-Ge Müdürü Sn. İsmail Akyıldız ile tasarım- üretim süreçleri ve SolidWorks’ün bu süreçte şirketlerine getirdiği faydalar üzerine görüştük.


“SolidWorks kullanmak bizim gibi işletmeler için olmazsa olmaz gibi bir şey.”


  • SolidWorks ile ne zaman ve neden çalışmaya başladınız?
2007 Yılında çalışmaya başladık. Autocad kullanıyorduk 2 boyut bize yeterli gelmiyordu.  Bundan dolayı 3. Boyuta geçmeye karar verdik. İlk olarak inventor aldık, 6 ay kadar kullandık fakat bize pek kullanışlı gelmedi. Daha sonra SolidWorks ile tanıştık. Şu an 2 adet SolidWorks Professional ve 2 adet SolidWorks Premium olmak üzere 4 adet lisansımız bulunmaktadır.

  • Lütfen iş süreçlerinizden ve SolidWorks’ün bu süreç içerisindeki yerinden bahseder misiniz? Bu yazılımı kullanmak, size ne gibi faydalar sağlıyor?
Üretim aşamamızın başlangıcından ürün ağaçlarının çıkartılması ve reçetelendirilmesine, ayrıca bazı parçaların mukavemet analizlerine, teknik resimlerine ve kitapçık yapımına kadar bütün süreçlerde SolidWorks kullanıyoruz.
Bu tür yazılımı kullanmak bizim gibi işletmeler için olmazsa olmaz gibi bir şey. Tasarım aşamasında gerekli zamanı ayırdığınız takdirde hata oranınız gerçekten çok düşük oluyor. Oran olarak vermek gerekirse %5 diyebiliriz. Bu oran da formlu sacların olması ve büküm katsayılarının birbirini tutmamasından, aynı kalınlıktaki malzemelerin kalitesin aynı olmamasından kaynaklanıyor. SolidWorks ortamında gerekli dikkatle tasarım yapıp, montajları doğruladıktan sonra iyi kodlama yaparak üretimde birebir üretebilirseniz bu hata oranı da ortadan kalkar. 

“Maliyet analizi yapmadık çünkü yapmaya gerek olmayacak kadar maliyet farkı zaten kendini gösteriyor”


  • SolidWorks çözümlerini tavsiye eder misiniz? 
SolidWorks çözümlerini diğer firmalara kesinlikle tavsiye ediyorum. Mesela ben kendim için şunu düşünüyorum. Ben marangoz olsam mutfak işleri yapsam kesinlikle müşterinin yanında ya yeni tasarım yaparım ya da yaptığımı gösteririm. Birkaç dakika içinde maliyetini söyler işi orada bitirdim. Mimar olsam kullanırdım. Bakın imalat sektöründen bahsetmiyorum, onlar için zaten olmazsa olmaz.


  • SolidWorks Türkiye Yetkili Distribütörü Armada Yazılım’dan aldığınız eğitim, teknik destek ve Armada Portal üyeliği ile ilgili yorumlarınızı paylaşır mısınız? 
Armada Yazılım’dan aldığım her türlü satış sonrası hizmetten memnunum. Bundan dolayı da tüm lisanslarımızın 2015 yılına kadar bakım anlaşmasını 2015 yılına kadar uzattık. Armada portal kullanışlı bir portal Türkçe olması kullanıcılar için uygun. İyi bir kütüphanesi var kullananlar için iyi bir kaynak.