Çanakcılar Seramik ile SOLIDWORKS Hakkında Görüştük


 

 ÇANAKCILAR SERAMİK  - CREAVIT

SOLIDWORKS®  çözümleri ile üretkenlik kazançları


Sorun:

Yeni ürünlerin tasarım süreçlerinin ve pazara giriş sürelerinin çok uzun olması.

Çözüm:

Tasarım süreci süresini kısaltmak ve üretkenliği geliştirmek için SOLIDWORKS® çözümlerini  uygulama.

Sonuçlar:

 Tasarım sürecinde %50 kısalma

 Pazara giriş zamanında %50 kısalma

 Geliştirme maliyetlerinde %10 azalma

 Prototip maliyetlerinde %10 azalma

 Tasarım hatalarında %50 azalma

 Yeni model gecikme kaynaklı pazar kaybında azalma 


Merkezi Zonguldak’ta olan Çanakcılar Şirketler Grubu, vitrifiye seramik sağlık gereçleri, banyo ve ofis mobilyalarının yanı sıra Creavit markası altında lavabolar, klozetler, pisuarlar, tuvalet taşları, banyo mobilyaları ve tamamlayıcı ürünler üretiyor. 200 000 m2’lik toplam üretim alanı ile “kalkınmak için üretim şart” mantığı altında ISO 9000, ISO 14000, ISO 18000 yönetim sistemlerine göre üretim ve pazarlama faaliyetlerini yıllardır sürdürmektedir.

2013 yılında SOLIDWORKS®  ile tanışan Çanakcılar, menüsünün Türkçe olmasından ve kullanım kolaylığından ötürü bu yazılımı tercih etmiş.  Şu anda 4 adet Premium paketi ile tasarım aktivitelerini hızlılıkla buluşturuyorlar.


Firma, SOLIDWORKS® çözümleri ile birlikte zamandan tasarruf etmiş, çizim ve montaj aşamasında SOLIDWORKS®’ün sağladığı kolaylıklardan da faydalanmıştır. 


Daha Hızlı ve Daha Az Hata

Çanakcılar, SOLIDWORKS®  ile gelen verimi, kullanmaya başladıkları andan itibaren fark eden firmalardan bir tanesi. Firma, SOLIDWORKS® ‘ten önce modellemeleri elle yaptıklarını, şimdi ise bütün aşamaları bilgisayar ortamına aktarmaları ile daha hızlı ve daha az hata ile süreçlerini tamamladıklarını belirtiyor. Firmanın SOLIDWORKS®  ile tanışması yaptıkları CNC tezgahı yatırımından sonra kullanmakta oldukları CAD yazılımının CAM uygulamaları ile uyumlu olmaması sonucunda olmuş. Çanakcılar, SOLIDWORKS®  ile gelen hatasızlık oranının yadsınamayacak kadar iyi bir oran olduğunun üzerinde duruyor ve “SOLIDWORKS®  ile tasarım hatalarımızda %50 oranında azalma yaşandı.” diyor. 


Birçok CAD Yazılımı Arasından SOLIDWORKS® ‘ü Seçtik


İhtiyacın ortaya çıkmasından sonra, birçok CAD Yazılımını inceleyen firma, bu inceleme sonrası hem kolay kullanımı, hem Türkçe olması hem de ihtiyaçları fazlasıyla karşılamasından kaynaklı olarak SOLIDWORKS® ‘ü seçmiş. Piyasada en çok kullanılan CAD yazılımının SOLIDWORKS®  olması da firmayı etkileyen diğer bir faktör. CNC alımı sırasında görüşmüş oldukları firmaların çok büyük bir kısmının SOLIDWORKS®  kullanıcısı olduklarını ve bu yazılımı önerdiklerini belirtiyorlar.


Türkçe Menünün Getirdiği Kolaylıklar


Çanakcılar, özellikle SOLIDWORKS® ‘ün Türkçe menüsü sayesinde tasarım aşamalarına kolaylık geldiğini ve daha önce kullandıkları yazılıma göre kendilerine katbekat hız kazandırdığını söylüyor. “Bu yazılım ile yeni elemanların tasarım aşamamıza ve şirketimize adaptasyonu çok daha hızlı oluyor, süreçleri çok daha kısa zamanda öğreniyorlar.”ÇALIŞANLAR, SOLIDWORKS® KONUSUNDA HER GEÇEN GÜN KENDİLERİNİ GELİŞTİRME VE YENİ ÖZELLİK KULLANMA ŞANSI BULUYOR.

Türker ELMAS / Çanakcılar Seramik İşletme MüdürüÜretkenlik Konusunda Önemli Kazançlar

Üretim ve makine tasarımı konusunda SOLIDWORKS® yazılımının kullanılmaya başlanmasından beri, Çanakcılar Grubu üretkenlik konusunda önemli iyileşmeler elde etti. SOLIDWORKS®  ile firma, tasarım sürecini %50 oranında kısaltmış, pazara giriş konusunda da %50 zaman tasarrufu elde etmiştir. Ayrıca SOLIDWORKS® kullanımı ile geliştirme maliyetlerinde %10 oranında bir tasarruf sağlanmıştır. Bütün bunların yanında firmanın prototip maliyetleri de %10 oranında düşmüştür. Çanakcılar, faydaların sadece sayılanlarla sınırlı kalmadığını belirtiyor ve ekliyor “SOLIDWORKS® daha fazla modelleme ve daha fazla yeni ürün çıkarabilme şansı verdi.”


Pazar Payı Katkıları


Son zamanlarda, rekabetin hızla artması sonucunda firmanın sıhhi ihtiyaç olarak kullanılan ürünleri, moda değişimleri gibi konulardan hızlı etkilenir hale gelmiştir. Bu durum da her yıl yeni bir ürünün pazara sürülmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. SOLIDWORKS® ile gelen yenilikçi teknoloji sayesinde ürünlerin pazara giriş sürelerinde önemli ölçüde hızlanma gözlemleniyor, bunu fark eden Çanakcılar da yeni ürünlerinin daha hızlı pazara yansıdığının ve bunun sonucunda yeni model gecikme kaynaklı pazar kaybı riskinin azaldığını belirtiyor. Ayrıca yeni modellerle pazara giriş süresinin kısalmasının rakiplerden geride kalmamak için çok önemli bir ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.


 Çanakcılar Şirketler Grubu SOLIDWORKS®’ün kazandırdığı faydaları göz ardı etmemek gerektiğini belirtiyor ve SOLIDWORKS® çözümlerini diğer firmalara da tavsiye ediyor.