NİSAN 2014 TARİHİ İTİBARİ İLE SOLIDWORKS EV KULLANIM HAKKININ KULLANIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ !!


NİSAN 2014 TARİHİ İTİBARİ İLE SOLIDWORKS EV KULLANIM HAKKININ KULLANIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ!!!!!

Bilindiği üzere Nisan 2014 öncesinde SOLIDWORKS kullanıcılarının ev kullanım ihtiyacı düşünülerek her lisans başına 2 aktivasyona izin verirken; Nisan 2014 itibari ile her kullanıcının kabul ettiği SOLIDWORKS LİSANS ANLAŞMASINA aykırı durumların oluşmasını engellemek için, sistemde izin verilen aktivasyon sayısını 1’e düşürmüştür. 

SOLIDWORKS versiyonlarının kurulumu sonrası, yazılım ilk kez açıldığında her kullanıcının karşısına gelen SOLIDWORKS LİSANS ANLAŞMASINI, http://www.solidworks.com/sw/eula_tr.html bağlantısından da inceleyebileceğiniz gibi ; bu sözleşmenin ilgili maddesinde, Ev Kullanımı aşağıdaki gibi açıklanmıştır.


Yazılım, SolidWorks Composer’ın dışında bir ürünse, bir bilgisayarın (bir ağ sunucusu dışında) sabit diskine veya başka depolama aygıtına kalıcı olarak kurulmuşsa ve bu bilgisayarın bir şahıs tarafından bilgisayarın kullanımda olduğu sürenin %80'inden daha uzun bir süre kullanılması durumunda, söz konusu şahıs Yazılım’ı aslı kullanılmadığı sırada taşınabilir bir bilgisayarda veya ev bilgisayarında da kullanabilir.” 

Bu sözleşmeye göre, her 2 lisansın eş zamanlı kullanımını lisans sözleşmesine aykırıdır ve sözleşmede “aslı kullanılmadığı sırada” şeklinde açık olarak belirtilmektedir. Ayrıca ev kullanımı olarak düşünülen bilgisayarın ofiste bulundurulması yasal değildir. 


SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1-Ev kullanım hakkına nasıl devam edebilirim?

Öncelikle alınan kararlar neticesinde Ev Kullanım Hakkınız İPTAL EDİLMEMİŞTİR. Sadece eşzamanlı kullanımı engellenmiştir. Dolayısıyla SOLIDWORKS lisansınızı firma dışında olduğunuz dönemde kullanmak istediğinizde yapılması gereken işlem ofis içerisinde etkinleştirilmiş lisansı Transferetmek ve ofis dışında kullanılmak istenen SOLIDWORKS kurulu bulunan bilgisayarda aynı lisans no ile etkinleştirmektir. Bu lisans tekrar ofiste kullanmak istenildiğinde yine aynı şekilde ofis dışında kullanılan bilgisayardan Lisans Transfer işlemi gerçekleştirip ofis içerisindeki bilgisayarda etkinleştirilmelidir.


2-Ofis içi bilgisayar da SOLIDWORKS etkinken firma dışında nasıl sunum yapabilirim? 

Sunum işlemlerinde tasarım üzerinde değişiklik yapılmadan sadece 3B datanın gösterilmesi, üzerinden ölçü alınabilmesi vb. işlemler yapılacağı için bu işlem SOLIDWORKS’ün ücretsiz sunduğu eDrawings uygulaması ile gerçekleştirilebilir.

3- Ev kullanım hakkınız daha önceden etkinleştirilmişse ve bu bilgisayara ulaşılamıyorsa ne olur?

Etkinleştirme işlemi Nisan 2014 öncesinde bir ofis, bir de ofis dışındaki bilgisayarda yapılmışsa, herhangi birinde ilk lisans transfer işlemiyle birlikte bir daha etkinleştirilmeyecektir. Dolayısıyla ulaşılamayan bilgisayarda lisans etkin gözükeceğinden asıl ofis içi bilgisayarınızda etkinleştirememe sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bunun çözümü olarak Armada Yazılım Teknik Ekibiyle irtibata geçip SOLIDWORKS ile Lisans Deaktivasyon işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonucunda belirtilen bilgisayarlardaki lisanslar iptal edilip bir bilgisayarda kullanım için hazır hale getirilecektir.

4- Ofis içerisinde bir lisans ile iki farklı bilgisayarda farklı zamanlarda çalışabilir miyim?

Bir lisans ile iki farklı bilgisayarda eş zamanlı olmamak üzere (farklı zamanlarda) çalışılması gerekebilir. Bu tarz durumlarda etkin olan bilgisayardan Lisans Transferi ve çalışmak istenilen diğer bilgisayarda da Lisans  Etkinleştirme işlemi ile bu işlem çok hızlı bir şekilde sağlanabilir.

Not:  SOLIDWORKS Lisans Transfer ve Etkinleştirme(Aktivasyon) işlemleri

aşağıdaki gibidir.                                                           SOLIDWORKS LİSANS ETKİNLEŞTİRME(AKTİVASYON) VE

TRANSFER İŞLEMİ

      1-  Lisans Etkinleştirme(Aktivasyon) İşlemi

SOLIDWORKS programını yükledikten sonra programı çalışır konuma getirebilmek için Lisans etkinleştirme işlemi uygulanır. Bunun için;

SOLIDWORKS kurulduktan sonra lisansı etkinleştirmek için ilk olarak program açılır. 

     1- Açıldıktan sonra bir SOLIDWORKS Ürün Etkinleştirme (Aktivasyon) penceresi çıkacaktır.

     2- Bu kısımda SOLIDWORKS ürününü şimdi etkinleştirmek istiyorum seçeneği işaretlenip İleri denir.

     3- Etkinleştirmek istenilen ürünün hemen altında bulunan Otomatik olarak internet üzerinde etkinleştirme seçeneği işaretlenip, en altta bulunan E-Posta kısmına da bir mail adresi yazılarak tekrar İleri denir. Bu kısımdan sonra bir süre internet üzerinden bağlantı halinde olucaktır. İşlem tamamladıktan sonra Son diyerek SolidWork lisansı etkinleştirme işlemini tamamlamış olursunuz.

      2. Lisans Transfer İşlemi 

SolidWorks programını bilgisarınızdan kaldırmak, format atmak, başka bir bilgisayara kurmak yada donanımsal ve yazılımsal olarak değişiklik yapmak istediğinizde lisansı transfer etmeniz gerekicektir. Bu transfer etme işleminde Solidworks lisansını internet üzerinden yada e-posta ile geri gönderme (boşa çıkarma) işlemi uygulanılarak yapılabilir.

Bunun için SolidWorks ekranının üst tarafındaki Help ( Yardım ) menüsünden Lisansları Aktar yada Transfer Et butnuna basılır. Etkinleştirme işleminde izlenilen adımların aynısı Transfer işleminde de izlenilerek işlem tamamlanabilir.